Euro ile doların eşitleneceği beklentileri artırıyor

Bank of New York Mellon ve Alman LBBW’nin de bulunduğu bankalar, Avrupa Merkez Bankası ile Fed’in faiz indirim patikasında farklılaşmasının euro’da değer kaybına yol açacağına dair uyarıyor.

Bank of New York Mellon Kıdemli Stratejisti Geoffrey Yu, bu sene euro/doların 1’e inebileceğini ve Perşembe günü bankanın faiz indirme ihtimalini dışlamadığını söyledi.

Bloomberg anketine katılan stratejististlerden hiçbirinin baz senaryosunda paritede 1 tahmini bulunmuyor. Bu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Avrupa’nın enerji paniğinin yaşandığı dönemde en son görülen seviyelere yaklaşık yüzde 8’lik düşüş gerektirecek.

Ancak piyasada işlem yapanların 2022’deki çöküşe yakalanmasının ardından çok azı böyle bir düşüş ihtimalini görmezden gelmeye hazır, özellikle de Donald Trump’ın yeniden Başkan seçilmesinin enflasyonu yükselten vergi indirimlerinin ve ticaret bariyerlerinin gelebileceği bir dönemde.

LBBW Kıdemli Ekonomisti Moritz Kraemer Fed’in faiz indirmediği ortamda AMB faiz indirirse paritenin hızlıca eşitleneceğini söyledi. Banka, 2025 yılında euronun 1,01’e gerilemesini bekliyor.

Bu hafta toplanacak AMB’nin enflasyonist baskıların yavaşlamasıyla birlikte piyasaları 6 Haziran’da olası faiz indirimine hazırlaması bekleniyor. Banka yetkilileri her ne kadar Fed ile aynı çizgide hareket etmek istedikleri fikrine şiddetle karşı çıkıp ekonomik verileri baz alacaklarını ifade etseler de ilk adımı attıktan sonra ne olacağı konusunda taahhütte bulunmadılar.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x